Nowy oddział psychogeriatryczny w Warcie otwarty od wtorku
Zwiększenie liczby miejsc psychogeriatrycznych jest podyktowane rosnącym zapotrzebowaniem na taką opiekę Świadczą o tym statystyki. W 2022 r. na oddziałach psychogeriatrycznych hospitalizowano w Łódzkiem 530 pacjentów, a w 2024 r. ponad 770. Rosną też koszty opieki. W 2022 r. na leczenie psychogeriatryczne łódzki NFZ wydał 9 mln zł, a w 2024 r. – 16,8 mln zł – przekazał dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.
Na oddział psychogeriatryczny konieczne jest skierowanie. Może je wystawić każdy lekarz, który ma umowę z NFZ, a także ten, u którego senior leczy się prywatnie. Do szpitala przyjmowane są osoby powyżej 60 lat z zaburzeniami psychicznymi, m.in. z otępieniem, schizofrenią i z zaburzeniami urojeniowymi. W wyjątkowych przypadkach pomoc uzyskają także pacjenci poniżej 60 lat.
Objawy, które powinny zaniepokoić osoby z otoczenia seniora i skłonić do szukania specjalistycznej pomocy, to m.in. apatia; wycofywanie się z aktywności, które dotychczas sprawiały radość; problemy z pamięcią i orientacją w przestrzeni; zanik zainteresowań i chęci do życia, a także trudności w samodzielnym wykonywaniu codziennych czynności.
Łódzki konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dr Robert Błaszczak podkreślił, że pacjent w podeszłym wieku jest najczęściej osobą dotkniętą wieloma chorobami i obok zaburzeń poznawczych czy depresji współistnieje u niego od czterech do sześciu chorób.
"Praca z chorymi w zaawansowanym wieku wymaga wielkiej cierpliwości, dużej dozy empatii i wrażliwości. System opieki, w którym obok lekarzy psychiatrów w procesie diagnostyki i leczenia uczestniczą także geriatrzy – a tak jest na oddziałach psychogeriatrycznych – pozwala całościowo spojrzeć na pacjenta w wieku podeszłym, ocenić jego stan zdrowia w stosunku do wieku i schorzeń współistniejących" – dodał.
Zdaniem geriatry u pacjenta objętego opieką psychogeriatryczną często obserwuje się poprawę samodzielnego funkcjonowania i to mimo występujących u niego chorób przewlekłych. Dzięki optymalizacji leczenia dokonanej przez specjalistów senior opuszcza szpital ze znacznie krótszą listą przyjmowanych leków. Po ustaleniu dalszego leczenia pacjent może przebywać w domu, wymagając jedynie niewielkiej pomocy bliskich lub opiekunów. (PAP)
agm/ joz/
