W szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej powstanie oddział geriatryczny
Jak zauważyła dyrektorka szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej Małgorzata Leszczyńska, już teraz pacjentami tej placówki są w większości osoby starsze, które kierowane są m.in. na oddział chorób wewnętrznych.
"Moim zdaniem, mimo to konieczny jest oddział, który skupi się wyłącznie na leczeniu seniorów. Potrzebne jest odpowiednie podejście do tych pacjentów; uwzględnienie w leczeniu chorób typowych dla wieku podeszłego i leków, które się na nie przyjmuje. Taki oddział to dziś po prostu konieczność i otworzymy go tak szybko, jak to tylko będzie możliwe" – zaznaczyła.
Zgodnie z planem geriatria zajmie pomieszczenia obecnego oddziału ginekologiczno-położniczego, kiedy tylko ten wprowadzi się do budowanego obecnie pawilonu. Nowy oddział geriatryczny będzie liczył 10 łóżek, zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt, a pracownicy będą odpowiednio przeszkoleni do pracy z pacjentem w podeszłym wieku.
Dyrektor Leszczyńska chciałaby również uruchomić - z myślą o seniorach niewymagających hospitalizacji - poradnię geriatryczną w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej; to jednak jest uzależnione od zawarcia kontraktu na tego typu usługi z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Geriatria ma współpracować z innymi oddziałami szpitala – ze względu na występującą u osób starszych wielochorobowość niezbędne jest ich konsultowanie przez specjalistów z zakresu m.in. chirurgii, neurologii czy interny. Dlatego w planach jest rozbudowa rawskiego szpitala o kolejne oddziały, m.in. utworzenie rehabilitacji pulmonologicznej, czy poradni diabetologicznej dla osób chorych na cukrzycę.
Z prognoz Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2030 r. szacunkowa liczba osób starszych potrzebujących opieki długoterminowej lub geriatrycznej w Polsce wyniesie ponad 197,6 tys., w 2040 r. - ponad 275,6 tys., a w 2050 r. - ponad 317,2 tys.
Jak podano w raporcie "Kompleksowy przegląd możliwości tworzenia w szpitalach powiatowych ośrodków opieki długoterminowej oraz oddziałów geriatrycznych w Polsce", 27 proc. wszystkich łóżek w szpitalach powiatowych ma potencjał do przekształcenia w miejsca opieki długoterminowej i geriatrycznej.(PAP)
agm/ agz/