26 wrzesień 2020

Łódzkie: w regionie działa już 26 punktów pobrań do testów na koronawirusa

W województwie łódzkim działa już 26 punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa na podstawie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). W samej Łodzi w ostatnim czasie ich liczba zwiększyła się z trzech do siedmiu. Wiele punktów wydłużyło godziny pracy.
REKLAMA

Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału NFZ Anna Leder, rozbudowa sieci punktów wymazów i wydłużenie godzin ich pracy jest ważnym elementem jesiennej strategii Ministerstwa Zdrowia w walce z Covid-19.

W związku z tym w ostatnim czasie w woj. łódzkim zwiększono sieć punktów pobrań wymazów, do których kierowani są pacjenci na zlecenie lekarza POZ, a także m.in. przyszli kuracjusze, dla których negatywny wynik testu jest warunkiem rozpoczęcia leczenia w sanatorium.

"Nowe punkty otwarto w Łodzi, Rawie Mazowieckiej, Tuszynie, Bełchatowie, Pabianicach, Poddębicach, Brzezinach, Koluszkach i Zduńskiej Woli. Natomiast sześć punktów pobrań wydłużyło godziny pracy" – przekazała Leder.

W samej Łodzi wymazy w kierunku obecności koronawirusa pobierane są już w siedmiu miejscach: szpitalach im. Biegańskiego, im. Jonschera, św. Jana Bożego, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego, dwóch Wojewódzkich Stacjach Ratownictwa Medycznego oraz w przychodni Salve Medica. W innych miastach regionu nowe punkty pobrań wymazu zlokalizowano głównie w Wojewódzkich Stacjach Ratownictwa Medycznego oraz szpitalach.

Z kolei punkty, które dotychczas pracowały 2 godziny w Łodzi (WSRM przy ul. Sienkiewicza i Wareckiej) oraz w Zgierzu, Sieradzu, Tomaszowie i Skierniewicach wydłużyły godziny pracy do ponad 4 godzin.

Leder przypomniała, że negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa jest warunkiem wyjazdu na leczenie sanatoryjne. W związku z tym przyszli kuracjusze mogą wykonać test w punkcie pobrań nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Podstawą do wykonania testu jest skierowanie na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową. Wynik badania można sprawdzić m.in. w Internetowym Koncie Pacjenta. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
15842
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rawie